Elementy 3D w grach planszowych – krótki poradnik!

Dziś kilka słów i krótki poradnik na temat upgrejdowania naszych ukochanych planszówek elementami 3D. Większość z nas ma w kolekcji przynajmniej jedną lub kilka gier, dla których jest w stanie poświęcić sporo dodatkowego czasu i pieniędzy sprawiając, żeby były jeszcze piękniejsze i bardziej efektowne. Czasem dzieje się tak wbrew wszelkiej logice, zrozumieniu najbliższych i przesłankom ekonomicznym. Zapewniam Was, że nie ma w tym niczego złego, szczególnie jeśli dotyczy naszych ulubionych gier planszowych. Ponieważ zabawa do tanich nie należy, polecam skoncentrować się wyłącznie na grach, które kochamy i często ogrywamy, chociaż znam geek freaków, dla których każda planszówka zasługuje na mniejszy lub większy upgrade.

W moim przypadku najczęściej następuje efekt domina, w którym jeden mały upgrade jest powodem kolejnego, a każda zmiana jest impulsem do kolejnej. Jeżeli nie czujecie potrzeby upiększania swoich gier, to wcale nie oznacza, że Wy i Wasze portfele mogą czuć się bezpiecznie. To bardzo cierpliwy planszówkowy freak dopadający swoje ofiary z zaskoczenia, kiedy najmniej się tego spodziewają. Dzisiejszy poradnik ma na celu przybliżenie Wam kilku sposobów na upiększenie Waszych ulubionych gier planszowych z wykorzystaniem elementów 3D. Zapraszam!

 

PROJEKTOWANIE!

Profesjonalne projektowanie 3D wymaga wiedzy, wprawy, umiejętności i odpowiedniego oprogramowania. Nie polecam startu przygody z projektowaniem 3D od zakupu i instalacji oprogramowania AutoCAD, ponieważ nie tędy droga 🙂 . Wprawdzie dla chcącego nic trudnego, ale sugeruję mierzyć zamiar podług sił, a nie odwrotnie.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z prostego, bardzo przejrzystego darmowego oprogramowania online dostępnego pod adresem https://www.tinkercad.com.
Wprawdzie to nie Auto CAD, ale na początek w zupełności wystarczy. Jeżeli nie mamy własnych pomysłów, zawsze możemy zaimportować i przerobić gotowe projekty. Dobrze poznałem to niepozorne oprogramowanie i uważam, że zapewnia spore możliwości i bardzo przejrzysty interfejs.

 

GOTOWE PROJEKTY!

Podobno w sieci można znaleźć wszystko, trzeba tylko umiejętnie szukać. Nie inaczej jest w przypadku projektów 3D. Poniżej linki do kilku płatnych i bezpłatnych serwisów, na których możecie wyszukać sporo gotowych projektów 3D przygotowanych z myślą o konkretnych grach planszowych. Teraz wystarczy tylko znaleźć dobrą drukarnię 3D i można działać!

https://www.thingiverse.com/ – najlepsza i do tego bezpłatna baza, zawierająca sporo planszówkowych projektów 3D.
https://www.myminifactory.com – strona z płatnymi i darmowymi projektami. Szczególnie popularna wśród malarzy figurek.
https://cults3d.com – strona z płatnymi i darmowymi projektami.

 

DRUKOWANIE 3D!

Zazwyczaj pierwszą myślą, jaka nasuwa się w odniesieniu do druku 3D, to zakup własnej drukarki! Proste — oczywiście, że proste… o ile chcemy drukować dużo i często, mamy sporo niepotrzebnej gotówki i ambicję zająć się tym tematem na poważnie. W każdym innym przypadku stanowczo ten pomysł odradzam i polecam skorzystać z pomocy jednej z większych (zaporowe ceny) lub mniejszych (rozsądne ceny), domowych drukarni. Jeżeli nie wiecie gdzie ich szukać, poniżej podrzucam kilka pomysłów.

https://www.facebook.com/PanDrukarz3d – korzystałem i osobiście polecam. Cenię sobie ludzi otwartych i kontaktowych, dla których każdy projekt jest równie ważny, dlatego uważam, że Pan Drukarz wart jest mojego polecenia.
https://www.gry-planszowe.pl/forum/viewforum.php?f=63 – po zalogowaniu na forum można znaleźć osobny wątek poświęcony ofertom druku 3D.

Musicie mieć jednak świadomość, że to, co oferują lokalne drukarnie 3D często ograniczone jest technicznymi możliwościami sprzętu, jaki posiadają. W sieci można znaleźć wiele gotowych produktów 3D, których jakość znacząco przewyższa to, co możecie sobie wydrukować lokalnie. Z mojego doświadczenia wynika, że wiele zależy od samego sprzętu, materiału, projektu, jego skomplikowania i liczby szczegółów. Mam komponenty 3D wydrukowane lokalnie, z których jestem bardzo zadowolony, ale niestety zaliczyłem też kilka sporych rozczarowań.

 

GOTOWE ELEMENTY 3D!

Na koniec rozwiązanie, które w moim przypadku sprawdziło się jak dotąd najlepiej. Zakup gotowych elementów lub zestawów 3D to pewny i najszybszy sposób realizacji swoich planszówkowych ekstrawagancji. Zapytacie zapewne, gdzie można znaleźć takie oferty?
https://www.etsy.com/ i wszystko jasne!

Etsy zachwyca mnogością ofert, dopasowanych do potrzeb większości planszówkowych freeków. Dla przykładu, wpisując w wyszukiwarkę frazę „Terraforming Mars” otrzymujemy prawie 600 wyników! Od komponentów, przez inserty, organizery, pojemniki, po klasyczne rękodzieła i elementy kosztujące czasami pierdyliard złotych. Etsy to fenomen, portal na którym każdy może wystawić wykonane przez siebie produkty w przystępny i czytelny sposób. Oczywiście jak każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Największym problemem jest logistyka, czyli koszty i czas dostawy. Niestety spora część oferty pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i innych bliższych lub dalszych zakątków świata, co powoduje, że czas realizacji zamówienia może wydłużyć się nawet do kilkunastu dni. Niekiedy koszty wysyłki przewyższają wartość produktów i oscylują nawet w granicach 50-100 zł! Inna sprawa, że jakość większości komponentów jest znacznie lepsza niż ich lokalnych odpowiedników, dlatego warto rozważyć zakupy na Etsy.com.

 

NA KŁOPOTY MEPEL.PL!

Na szczęście lokalnie z pomocą przychodzi nam Mepel.pl, jeden z moich ulubionych i najbardziej znanych polskich sklepów z akcesoriami i grami planszowymi. Największą zaletą Mepel.pl jest kosmiczna liczba komponentów do gier planszowych, jakich nie oferuje żaden inny lokalny dostawca. Do niedawna Mepel słyną z elementów drewnianych, ale ostatnio rozszerzył swoją ofertę o sporą liczbę zestawów 3D do najróżniejszych gier planszowych.

Oferta 3D: https://mepel.pl/elementy-druk-3d
Na chwilę obecną mają tylko jednego dostawcę 3D, ale za to najlepszego! – https://bgexpansions.com/en/ .

Mam nadzieję, że szybko rozszerzą ofertę o kolejnych producentów. Zaletą zamówienia w Mepel.pl jest cena oraz koszt i czas dostawy. Mepel.pl jest szybszy i tańszy od Etsy, tak w odniesieniu do ceny elementów, jak i logistyki. Ostatnio miałem okazję skorzystać z ich oferty, dzięki czemu mogłem oszczędzić kilkadziesiąt złotych, kupując te same zestawy co w Etsy.com. Co więcej, Mepel bez problemu sprowadził dla mnie zestawy, których nie miał jeszcze w swojej ofercie i za to należy mu się dodatkowa pochwała. W sumie to właśnie ich oferta zmotywowała mnie do napisania tego krótkiego poradnika. Nie traktujcie go jako kryptoreklamy, bo zwyczajnie nią nie jest. Cieszę się po prostu, że są sklepy, które rozumieją potrzeby klientów i rozwijają ofertę elementów 3D, które potrafią znacząco zwiększyć estetyczną wartość gier i przyjemność z obcowania z nimi.

Na szczęście dla portfela, w moim przypadku chodzi obecnie tylko o 2-3 tytuły, ale obawiam się, że na tym nie koniec! A jak to wygląda w u Was?