Insert e-Raptor – Dinosaur World – recenzja!

Sprawdź, co oferuje insert do gry Dinosaur World:
  • Funkcjonalny modularny system,
  • Znaczące przyspieszenie setupu, zarzadzania grą i sprzątania po rozgrywce,
  • Montaż bez użycia kleju,
  • Bezpieczeństwo i porządek komponentów do gry,
  • Estetyczne i bardzo eleganckie wykonanie,

.

Paweł Dołęgowski
Blog Stare Kości

Bardzo przepraszam, ale nie mam czasu na opis strony z racji tego, że ciągle gram, a jak nie gram to piszę… i tak non stop. Gry planszowe to moja pasja, dlatego uprawiam je z powodzeniem od niemal dekady. Pisanie to wielka przyjemność, ale też krew, pot i łzy.

Znacie to uczucie, kiedy wspieracie grę, a następnie czekacie na nią kilkanaście miesięcy. Wreszcie dociera, a Wy nie zwlekając przechodzicie do czynów, dokonując tak zwanego unboxingu. Następne minuty, a czasami godziny spędzacie na rozpakowaniu i segregowaniu komponentów, żeby na koniec okazało się… że insert przygotowany przez wydawcę jest — mówiąc kolokwialnie — do dupy. Nikt w nim nie uwzględnił miejsca na karty w koszulkach albo odpowiedniej liczby przegród na zasoby. Jest pierdyliard dodatków, których nie sposób zmieścić do pudełka, chyba że na siłę, wzorem filmowego sequela Dnia Niepodległości. Nie oczekujecie ideału, ale zrozumienia Waszych potrzeb. To wy — nie twórcy — przygotujecie setup, będziecie zarządzać rozgrywką i po niej posprzątacie, przeklinając pod nosem fundamentalny brak wyobraźni po stronie wydawcy.

Dinosaur World od Pandasaurus Games jest jedną z takich gier, powyższa charakterystyka pasuje do niej jak ulał. Cóż z tego, że wydawca przygotował insert, skoro jego funkcjonalność woła o pomstę do nieba. Nie ułatwia setupu, zarządzania komponentami, o sprzątaniu nie wspominając. Na szczęście w sukurs kolejny już raz przychodzi marka e-Raptor z dedykowanym insertem, wykonanym z wysokiej jakości HDF-u (płyta drewniana). I to w ścisłej kooperacji z wydawcą gry. Hm… a gdzież był ten wydawca, kiedy powstawał projekt oryginalnego insertu? Ja chyba wiem, ale z grzeczności nie powiem 🙂 .

Wprawdzie insert do Dinosaur World nie ma powłoki UV, ale i bez tego posiada wiele walorów estetycznych i jeszcze więcej użytkowych. Zacznijmy może od materiału. Jak chyba każdy z insertów marki e-Raptor, również ten wykonany jest z płyty HDF. Nie pamiętacie, przecież już o tym wspominałem? Natomiast jak dotąd nie nadmieniłem o unikalnym bezklejowym systemie montażu. Do złożenia tego insertu nie zużyjecie nawet kropli kleju! Nie mam nic przeciwko rozwiązaniom wymagającym klejenia, często sam podobnych używam. Bądźmy jednak szczerzy, czynność ta nie należy do szybkich, ani zajebiście ekscytujących. Co innego, kiedy mówimy o intuicyjnym i prostym montażu, jaki oferuje marka e-Raptor. Sprawnym dłoniom złożenie tego stosunkowo dużego i skomplikowanego zestawu zajmuje nie więcej niż 30 minut! Z mojego doświadczenia wynika, że to przynajmniej dwukrotnie krócej, niż przy podobnych, tradycyjnych rozwiązaniach.

Insert do Dinosaur World jest oczywiście modularny, co oznacza, że posiada system wyjmowanych funkcjonalnych tacek na komponenty. Jak za użyciem magicznej różdżki, setup z uciążliwego staje się graczom przyjazny, a szybki dostęp do komponentów ułatwia zarządzanie grą. Na wyróżnienie zasługują osobne pojemniki dla każdej grupy dinozaurów oraz poszczególnych dodatków. Szczególnie przydatne, jeśli je posiadamy 🙂 . Już na zawsze możemy zapomnieć o pozostałych pudełkach, tutaj każdy żeton i kafelek posiada swoje miejsce. Kolejnym elementem wartym waszej uwagi jest bardzo wygodny podajnik na kafle. Mieści wszystkie kafelki, wraz z dodatkami, zapewniając przy tym znacznie wygodniejszy dostęp oraz krótszy setup.

Po umiejętnym spakowaniu plansz do gry, instrukcji oraz pojemników, wieko pudełka wydaje się dobrze spasowane z podstawą, chociaż lekko odstaje. Plansze ułożone nad insertem, powinny chronić komponenty, zapobiegając ich niekontrolowanemu przemieszczaniu. Niestety to zadanie insert od e-Raptor spełnia średnio, oblewając mój autorski test Podatności na Pudełkowy Pierdolnik (PnPP). Dopóki gra leży płasko, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Kłopoty zaczynają się, gdy stawiamy pudełko bokiem. Czy to za sprawą plansz, a może ciężkich komponentów (metalowe monety), wieczko przestaje idealnie pasować, generując mały rozgardiasz. W transporcie można temu zaradzić używając gumek (edukacja szkolna nie idzie w las), ale na regałach podobnych tricków nikt na co dzień nie stosuje. Rozwiązaniem jest umieszczenie gry ciasno pomiędzy innymi pudłami, w ten oto sposób problem sam się rozwiązuje. Szczególnie że nie chodzi o pierdolnik godny eksplozji bomby jądrowej (znam takie inserty), a co najwyżej delikatny nieład.

Podsumowując to bardzo udany insert, który nie tylko spełnił moje wymagania, ale zachęcił do częstszego sięgania po Dinosaur World. Zmniejszając uciążliwy setup i proces zarządzania rozgrywką nawet o kilkanaście minut! Jeśli w tworzenie parków grywacie często i rozważacie zakup insertu, koniecznie zerknijcie na rozwiązanie od e-Raptor. Osobiście jestem z niego bardzo zadowolony, od strony funkcjonalnej i estetycznej. Muszę kończyć, przyszedł długo oczekiwany czas rezerwacji biletów na premierę Jurassic World Dominion. Będzie się działo, do następnego!

Jeśli lubisz Stare Kości, dołącz do obserwujących mój Fanpage, na którym znajdziesz jeszcze więcej relacji i wrażeń z rozgrywek.

Najnowsze Recenzje!
Co jest grane! – Najnowsze wpisy!
Rankingi, felietony i poradniki